تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - طرح جدیدمجلس؛ ابطال آیین نامه قوه قضاییه - ادغام مركزمشاوران دركانون وكلا
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


 
مخبر كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تهیه پیش نویس طرحی از سوی نمایندگان مجلس خبر داد كه با تصویب آن، آیین نامه جدید اجرایی قانون استقلال كانون وكلا كه اخیرا از سوی قوه قضاییه تصویب شده است، ابطال و مركز مشاوران حقوقی قوه قضاییه در كانون وكلا ادغام می شود....
''امین حسین رحیمی'' روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار قضایی و حقوقی ایرنا اظهار داشت: در این طرح كه پیش نویس آن از سوی جمعی از نمایندگان مجلس در حال تهیه است، مركز وكلا و مشاوران حقوقی قوه قضاییه در كانون وكلا ادغام و از زیر نظر قوه قضاییه خارج می شود.
رحیمی تصریح كرد:‌اینكه بر اساس آیین نامه اجرایی جدید قانون استقلال كانون وكلا، صدور و لغو پروانه وكالت وكلا به قوه قضاییه محول شده است، به استقلال كانون های وكلا لطمه جدی می زند.
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر حفظ استقلال كانون وكلا و اینكه قاضی و وكیل دو بال فرشته عدالت هستند، گفت: وكیل در صورتی می تواند در احقاق حق موثر باشد كه وابسته به دستگاه قضایی نباشد.
مخبر كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در عین حال افزود: البته ممكن است وكلایی رعایت طرفداری از حق را نكنند كه در این مورد، در طرح یاد شده ، نظارتی را از سوی قوه قضاییه پیش بینی خواهیم كرد .
وی تاكید كرد:‌البته منظور از این نظارت، ''دخالت '' قوه قضاییه نیست و قطعا شرایطی را برای این نظارت وضع خواهیم كرد.
مخبر كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به این سئوال خبرنگار ایرنا كه نظارت قوه قضاییه را برای چه مرحله ای پیش بینی كرده اید؟ گفت: اكنون كانون وكلا و مركز مشاوران حقوقی ، هر دو دارای دادسرا و دادگاه انتظامی هستند. پیشنهاد ما این است كه دادستان و دادیاران آن از بین اعضای كانون های وكلا و از سوی رییس قوه قضاییه منصوب شوند.
رحیمی اضافه كرد: البته انتصاب این افراد با پیشنهاد كانون وكلا و تصویب رییس قوه قضاییه خواهد بود .
مخبر كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: با توجه به اوج گرفتن اختلافات كانون وكلا با قوه قضاییه در پی تصویب آیین نامه جدید قانون استقلال وكلا از سوی قوه قضاییه، پس از پایان تعطیلات تابستانی مجلس، بطور جدی برای پایان دادن به اختلافات اقدام می كنیم .
رحیمی همچنین از دولت و قوه قضاییه خواست چنانچه لایحه ای را در این زمینه مد نظر دارند، هر چه سریعتر به مجلس شورای اسلامی ارایه كنند تا تصمیم قانونی واحدی در این زمینه اتخاذ شود.
وی خاطر نشان كرد: البته لایحه ای با عنوان لایحه جامع وكالت از مدت ها پیش در وزارت دادگستری مطرح بوده تا مركز مشاوران حقوقی و كانون وكلا در یكدیگر ادغام و مقررات یكسانی برای آنها وضع شود اما هنوز هیچ لایحه ای به مجلس در این زمینه ارسال نشده است.
''محمد دهقان'' نماینده چناران و دیگر عضو كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا از عزم راسخ مجلس برای تدوین این طرح خبر داد و گفت: با تصویب این طرح هم اشكالات قانونی كه در مورد مركز مشاوران حقوقی قوه قضاییه وجود دارد، برطرف می شود و هم آیین نامه كانون وكلا با حفظ استقلال این كانون، به روز خواهد شد.
وی تصریح كرد: اكنون ، مركز مشاوران حقوقی قوه قضاییه دارای هیچ قانونی نیست و از نظر مجلس شورای اسلامی اقدامات آن ، غیر قانونی محسوب می شود .
دهقان اظهار داشت: آیین نامه اجرایی قانون استقلال كانون وكلا مصوب ۱۳۳۴ نیز پس از حدود نیم قرن، نیازمند بازبینی است .
وی آیین نامه جدید اجرایی قانون استقلال كانون وكلا از سوی قوه قضاییه را مغایر قانون دانست و گفت: وقتی شائبه خلاف قانون بودن مصوبه ای وجود دارد، باید امكان بررسی مجدد آن نیز میسر باشد.
دهقان افزود: هنگامی كه دولت آیین نامه ای را اصلاح یا تدوین می كند، بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی، هم رییس مجلس شورای اسلامی و هم دیوان عدالت اداری می تواند چنانچه مغایر قوانین باشد، ابطال كنند اما درباره آیین نامه ای كه قوه قضاییه تصویب می كند ، فقط دیوان عدالت اداری می تواند اظهار نظر كند.
عضو كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: از آنجا كه دیوان عدالت اداری زیر مجموعه قوه قضاییه محسوب می شود، به نظر من در چنین مواردی، این دیوان ملاحظه قوه قضاییه را می كند تا طرف شكایت كننده.
وی تصریح كرد:‌از این رو، ما در نظر داریم طرحی برای ابطال آیین نامه جدید قوه قضاییه و ادغام مركز مشاوران حقوقی در كانون وكلا را ارایه كنیم و طرح دیگری را نیز برای برطرف شدن نقص قانون اساسی درباره صدور آیین نامه های خلاف قانون از سوی قوه قضاییه تدوین كنیم.
اجتمام**۱۵۷۲//۱۵۹۹


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / كد خبر ۵۸۸۰۷۳طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin