تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - آقای جنتی، آیا قوه قضائیه این گونه است که شما می‌فرمایید؟
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


 
عده‌ای زور، پول و رابطه دارند و سعی می‌كنند با تلفن، توصیه و نامه كارشان را راه بیندازند و پشت سر هم فشار می‌آورند... ممكن است برای این قاضی پرونده بسازند و جوری بازی سر او دربیاورند كه دادگاه انتظامی قضات با او برخورد كنند. خیلی از این كارها می‌شود، ولی انسان باید خدا را در نظر بگیرد و این‌ها را تحمل كند...

آیت‌الله احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با نکوهش آشوبگران و همچنین درخواست برای دستگیری رهبران آنها، عباراتی را درباره قوه قضائیه گفته‌اند که در صورت درستی، لازم است برای روشن شدن افکار عمومی توضیح بیشتری درباره آن به مردم بدهند.

به گزارش «تابناک» ایشان فرموده‌اند: «عده‌ای زور، پول و رابطه دارند و سعی می‌كنند با تلفن، توصیه و نامه كارشان را راه بیندازند و پشت سر هم فشار می‌آورند. نباید تسلیم فشار شد، اكنون هم به من گفتند بعضی قضاتی را كه آشوبگران را محاكمه می‌كنند، تحت فشار گذاشته‌اند. ممكن است برای این قاضی پرونده بسازند و جوری بازی سر او دربیاورند كه دادگاه انتظامی قضات با او برخورد كنند. خیلی از این كارها می‌شود، ولی انسان باید خدا را در نظر بگیرد و این‌ها را تحمل كند.»

آیت‌الله جنتی در ادامه گفت: «وقتی این جور است، باید تهدیدها را تحمل كرد. علاوه بر این، قاضی كه اجرای عدالت نكند، از نظر شرعی معزول است. قاضی باید عادل باشد، اگر عدالت را اجرا نكرد، خدا و پیغمبر این قاضی را قبول ندارند و عندالله معزول است.»

بر این اساس، افکار عمومی‌ می‌خواهد بداند که آیا این اظهارات آقای جنتی درست است و عده‌ای در ایران آن اندازه قدرت دارند که قضاتی را که مطابق میلشان حکم صادر نمی کند، متهم کرده و به دادگاه انتظامی قضات هم بکشانند؟ چگونه این افراد می‌توانند این بازی را مقلوبه کنند و قاضی را متهم و متهم را تبرئه کنند؟ اساساً چنین افرادی با چنین قدرتی چرا اجازه می‌دهند که کار دوستانشان به دادگاه برسد؟ افکار عمومی تشنه دانستن مصادیق اظهارات آیت‌الله جنتی است تا در صورت درستی آن، مطالبات خود را از قوه قضائیه پیگیری کنند.

علاوه بر این، افکار عمومی با این اظهارات در اعتماد خود به سیستم قضائی دچار تردید شده است. اگر افرادی هستند که قضات را برای احکام صادره بنا بر عدالتشان متهم و خانه‌نشین می‌کنند، مردم دیگر به چه امیدی شکواییه خود را نزد قوه قضائیه ببرند که افراد پولدار و زورمند فرای دادگاه و قضات رفتار می‌کنند؟ آقای جنتی آیا واقعاً چنین است؟ آیا آیت‌الله شاهرودی چنین ناهنجاری را آن هم در چنین سطحی در قوه قضائیه تحت مدیریت ایشان می‌پذیرد؟

به هر حال، افکار عمومی مایل است گردش کار را در سیستم قضائی بداند. آیا می‌توان چنین اعمالی را بدون اینکه کسی متوجه شده یا مانع آن شود، در قوه قضائیه انجام داد؟ آقای جنتی می‌فرمایند خیلی از این کار‌ها می‌شود (پرونده سازی برای قضات عادل) آقای جنتی واقعاً خیلی از این کارها می‌شود؟ آیا در این صورت، قاضی که بداند با قضاوت چنین پرونده‌هایی، سرانجامش به دادگاه انتظامی قضات کشیده می‌شود، دیگر بر مسند قضا خواهد نشست؟ آیا دیگر اعتماد به نفسی که لازمه کار هر قاضی است، برای وی باقی می‌ماند؟
طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin