تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - كانون وكلای دادگستری مركز در نامه‌ای به لاریجانی
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 26 شهریور 1388
 
كانون وكلای دادگستری مركز در نامه‌ای به آیت‌الله لاریجانی خواستار توقف برگزاری آزمون جدید مركز امور مشاوران و خودداری از به‌كار بردن نام‌های كانون ملی مشاوران وكلا یا كانون محلی مشاوران شد....

  كانون وكلای دادگستری مركز در نامه‌ای به آیت‌الله لاریجانی خواستار توقف برگزاری آزمون جدید مركز امور مشاوران و خودداری از به‌كار بردن نام‌های كانون ملی مشاوران وكلا یا كانون محلی مشاوران شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا در این نامه بعد از بیان مقدمه‌ای كوتاه آمده است:

''۱- كانون وكلای دادگستری مركز در تاریخ ۳۱/۳/۱۳۸۸ نامه‌ای به شماره ب/۹۱۰۸ برای رییس محترم سابق قوه‌ی قضاییه فرستاد و بر پایه‌ی این واقعیت كه دوره‌ی اعتبار برنامه‌ی پنج ساله سوم توسعه در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ پایان پذیرفته است خواستار توقف فعالیت‌های غیرقانونی مركز مشاوران در زمینه‌ی پذیرش داوطلبان و برگزاری آزمون گردید. از آن‌جا كه كانون وكلا از تصمیم رییس پیشین قوه‌ی قضاییه ناآگاه می‌باشد و برگزاری هرگونه آزمونی از سوی دست‌اندركاران این مركز در دوران تصدی جناب‌عالی بر قوه‌ی قضاییه، قانون‌شكنی آشكار است نسخه‌ای از این نامه برای اتخاذ تصمیم مقتضی به پیوست به حضور جناب‌عالی تقدیم می‌گردد.

۲- ماده ۱۸۷ برنامه پنج ساله سوم بر خلاف مندرجات روشن اصل ۱۵۶ قانون اساسی به رییس قوه‌ی قضاییه اجازه داد برای فارغ‌التحصیلان رشته‌ی حقوق پروانه مشاوره حقوقی صادر كند. صرف‌نظر از این‌كه مجلس شورای اسلامی بودجه‌ی اجرای این ماده را تصویب نكرد و این ماده از پایه و اساس غیر قابل اجرا گردید، قوه‌ی قضاییه با نادیده گرفتن اراده‌ی مجلس با تدوین آیین‌نامه‌ای، اجرای این ماده را در دستور كار خود قرار داد این آیین‌نامه از جهات گوناگون فراتر از موضوع این ماده است در جای خود زمینه‌ساز آشفتگی در حرفه‌ی وكالت و مشاوره حقوقی گردید و مشكلاتی را نیز برای نظام دادگستری كشور به وجود آورد.

همین اوضاع و احوال موجب شد اندیشه‌ی تدوین ماده واحده‌ای برای واگذاری مدیریت این گروه از مشاوران به كانون وكلای دادگستری قوت بگیرد و اقداماتی نیز در این زمینه در دولت انجام شد با این حال متصدی مركز امور مشاوران در نامه‌ی مورخ ۶مرداد ۱۳۸۸ از رییس پیشین قوه‌ی قضاییه درخواست كرد نام این مركز كه در جای خود جایگاهی در ماده ۱۸۷ برنامه پنج‌ساله سوم توسعه نداشت به ''كانون ملی مشاوران حقوقی و وكلا و كارشناسان'' و برای دفاتر استانی این مركز به ''كانون محلی مشاوران حقوقی و وكلا و كارشناسان'' تغییر یابد''.

به گزارش ایسنا در ادامه این نامه با تفصیل موارد بالا درخواست شده است كه :

''۱- فعالیت مركز امور مشاوران در زمینه‌ی برگزاری آزمون جدید و پذیرش داوطلبان مشاوره حقوقی به دلیل پایان یافتن مدت اعتبار برنامه پنج ساله سوم متوقف گردد.

۲- از مسوول مركز مشاوران خواسته شود كه از به كار بردن نام‌های كانون ملی مشاوران و وكلا و یا كانون محلی مشاوران كه بر پایه قانون استقلال كانون وكلای دادگستری و قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت دادگستری مختص كانون‌های وكلاست اكیدا خودداری كنند.

در پایان كانون وكلای دادگستری مركز با همكاری دیگر كانون‌های وكلای دادگستری كشور آمادگی خود را برای همكاری با قوه‌ی قضاییه در جهت تدوین ماده واحده‌ای برای واگذاری مسوولیت اداره امور اشخاصی كه از قوه‌ی قضاییه پروانه مشاوره حقوقی گرفته‌اند و ایجاد یك نظم قانونی برای این گروه از مشاوران اعلام می‌دارد. بدیهی است با برداشتن این بار گران و بیهوده از عهده‌ی قوه‌ی قضاییه، قوه‌ی قضاییه می‌تواند به اجرای وظایف مقرر در اصول قانون اساسی به‌ویژه اصلاح سازمان دادگستری كشور و برگزاری دادرسی‌های عادلانه كه از حقوق پذیرفته شده برای شهروندان در قانون اساسی و اسناد الزام‌آور بین‌المللی است همت گمارد.''
طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin