تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - صدور اعلان قرمز برای یك فرد به معنای صدور حكم جلب بین المللی نیست
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


 

 

سازمان اینترپل در رابطه با موضوع اعلان قرمز اینترپل در مورد احمد وحیدی، وزیردفاع دولت دهم، بیانیه صادر كرد....
ایلنا: سازمان اینترپل در رابطه با موضوع اعلان قرمز اینترپل در مورد احمد وحیدی، وزیردفاع دولت دهم، بیانیه صادر كرد.
به گزارش ایلنا، بیانیه سازمان بین‌المللی پلیس جنایی (اینترپل) در این رابطه به این شرح است: به‌دنبال معرفی و انتصاب آقای احمد وحیدی، كه موضوع اعلان قرمز اینترپل است، به عنوان وزیر دفاع ایران برخی مسایل و موضوعات گمراه‌كننده در ارتباط با اینترپل شكل گرفته است. سازمان از این فرصت استفاده كرده و سوابق مربوطه را اعلام می دارد. اعلان قرمز درمورد آقای وحیدی در تاریخ نوامبر ۲۰۰۷ و به درخواست مقامات آرژانتین صادر شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: صدور اعلان قرمز یا هشدار بین‌المللی برای یك فرد تحت پیگرد به معنای صدور یك حكم جلب بین المللی نیست. اعلان قرمز یكی از روش‌هایی به حساب می‌آید كه اینترپل با استفاده از آن به تمام ۱۸۷ كشور عضو اعلام می‌كند كه در مورد یك فرد خاص از سوی مقامات قضایی ملی به عنوان مثال در این پرونده مقامات آرژانتینی اعلان قرمز صادر شده است. نقش اینترپل مطلع كردن جامعه بین المللی پلیس در مورد این موضوع است كه یك قاضی آرژانتینی در مورد یك پرونده احكام جلب بسیاری صادر كرده است كه یكی از این احكام علیه آقای وحیدی بوده است.
مجمع عمومی اینترپل در مراكش در سال ۲۰۰۷، با صدور اعلان قرمز برای شش نفر از نه نفر و نیز برای آقای وحیدی كه در آن زمان معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بود، موافقت كرد. صدور یا عدم صدور اعلان قرمز برای هر فردی، نمی‌تواند دلیلی برای قوت و ضعف پرونده علیه فردی تلقی شود كه موضوع تصمیم‌گیری مقامات قضایی است.
در این بیانیه با اشاره به اینكه در صورت صدور اعلان قرمز، نقش اینترپل هشدار به ۱۸۷ كشور عضو در خصوص وضعیت فرد تحت تعقیب و همچنین كمك به نیروهای ملی پلیس برای شناسایی افراد مورد نظر است، آمده است: اینترپل به حق حاكمیت و استقلال هر یك از ۱۸۷ كشور عضو و همچنین هرگونه تصمیمی درجهت دستگیر كردن یا دستگیر نكردن فردی كه موضوع اعلام قرمز اینترپل باشد، اعلانی كه بنا به درخواست یك كشور عضوی صادر شده است، احترام می گذارد.
پایان پیام
خبرگزاری كار ایران (ایلنا)
۱۹/۶/۱۳۸۸طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin