تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - تصویب دستورالعمل مواد22،21 و23قانون جرایم رایانه‌ای
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 7 دی 1388
دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از تصویب دستورالعمل مربوط به مواد ‌٢١، ‌٢٢ و ‌٢٣ قانون جرایم رایانه‌ای در جلسات چند ماه گذشته این كارگروه در دادستانی كل كشور خبر داد....

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از تصویب دستورالعمل مربوط به مواد ‌٢١، ‌٢٢ و ‌٢٣ قانون جرایم رایانه‌ای در جلسات چند ماه گذشته این كارگروه در دادستانی كل كشور خبر داد.

دكتر عبدالصمد خرم آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا، با اشاره به اینكه جلسات كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هر دو هفته یكبار در محل دادستانی كل كشور برگزار شده است، گفت: تنظیم و تدوین دستورالعمل مواد ‌٢١، ‌٢٢ و ‌٢٣ قانون جرایم رایانه‌ای به پایان رسیده و از سوی اعضای كارگروه نیز تصویب شده است. در واقع اعضای كارگروه بر نحوه اجرایی شدن مواد به توافق رسیدند.

وی با بیان اینكه طبق ماده ‌٢١ باید مصادیق محتوای مجرمانه تعیین شود، اظهار كرد: ما یك فهرست ‌٤٨ موردی تعیین كرده‌ایم كه در پنج طبقه موضوعات مصادیق مجرمانه را تعیین و نام ماده قانونی كه این مصادیق را جرم تلقی كرده است، در مقابل آن درج كرده‌ایم.

خرم آبادی با اشاره به اینكه این دستورالعمل در هفت جلسه گذشته كارگروه به تصویب رسیده است، خاطرنشان كرد: ما در این مدت به برخی سایت‌ها كه دارای مصادیق مجرمانه بوده‌اند، نیز تذكر داده و در جهت فیلترینگ برخی اقدام كرده‌ایم.

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: به دلیل استقرار دبیرخانه كارگروه در دادستانی كل كشور، مصادیقی كه مبتلابه همه ارائه كنندگان خدمات دسترسی و میزبانی است، روی سایت دادستانی كل كشور منعكس خواهد شد. این موضوع شامل فعالان فضای مجازی اعم از دارندگان وبلاگ، وب سایت، استفاده كنندگان شبكه‌های اجتماعی و سایر كسانی كه به ارایه هر نوع محتوای اینترنتی می‌پردازند، می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: ما علاقه‌مندیم كه فعالان فضای مجازی با رعایت قوانین، تذكری دریافت نكنند.

خرم آبادی در پاسخ به این سوال كه آیا محتوای این دستورالعمل برای آگاهی كاربران فضای مجازی روی سایت دادستانی كل كشور قرار خواهد گرفت؟ گفت: دستورالعمل تدوین شده قراردادی بین اعضای كارگروه است كه بر مبنای آن اعضای كارگروه، ارتباط بین خودشان را تعریف می‌كنند و قسمت‌هایی كه جنبه عمومی دارد و می‌تواند برای سایرین مفید باشد، به زودی از طریق سایت دادستانی كل منتشر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طبق قانون جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس شورای اسلامی مواد ‌٢١، ‌٢٢ و ‌٢٣ به شرح زیر است:‌

ماده (‌٢١) ارائه‎دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط فنی و فهرست مقرر از سوی كمیته تعیین مصادیق موضوع ماده ذیل محتوای مجرمانه اعم از محتوای ناشی از جرایم رایانه‌ای و محتوایی كه برای ارتكاب جرایم رایانه‌ای بكار می‌رود را پالایش كنند. در صورتی كه عمداً از پالایش محتوای مجرمانه خودداری كنند، منحل خواهند شد و چنانچه از روی بی‎احتیاطی و بی‎مبالاتی زمینه دسترسی به محتوای غیرقانونی را فراهم آورند، در مرتبه نخست به جزای نقدی از بیست تا یكصد میلیون ریال و در مرتبه دوم به جزای نقدی از یكصد میلیون تا یك میلیارد ریال و در مرتبه سوم به یك تا سه سال تعطیلی موقت محكوم خواهند شد.

تبصره «1» چنانچه محتوای مجرمانه به وب‌سایت‌های مؤسسات عمومی شامل نهادهای زیرنظر ولی فقیه و قوای سه‌گانه مقننه، مجریه و قضائیه و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ‌١٩ /‌٤/ ‌١٣٧٣ و الحاقات بعدی آن یا به احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده یا به سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی حاضر در ایران كه امكان احراز هویت و ارتباط با آنها وجود دارد تعلق داشته باشد، با دستور مقام قضایی رسیدگی‌كننده به پرونده و رفع اثر فوری محتوای مجرمانه از سوی دارندگان، وب‌سایت مزبور تا صدور حكم نهایی پالایش نخواهد شد.

تبصره «2» پالایش محتوای مجرمانه موضوع شكایت خصوصی با دستور مقام قضایی رسیدگی‌كننده به پرونده انجام خواهد شد.

ماده (‌٢٢) قوه قضائیه موظف است ظرف یك ماه از تاریخ تصویب این قانون كمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را در محل دادستانی كل كشور تشكیل دهد. وزیر یا نماینده وزارتخانه‎های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یك نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یك نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب كمیسیون حقوقی و قضایی و تأیید مجلس شورای اسلامی اعضای كمیته را تشكیل خواهند داد. ریاست كمیته به عهده دادستان كل كشور خواهد بود.

تبصره «1» جلسات كمیته حداقل هر پانزده روز یك بار و با حضور هفت نفر عضو دارای حق رأی رسمیت می‌یابد و تصمیمات كمیته با اكثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.

تبصره «2» كمیته موظف است به شكایات راجع به مصادیق پالایش شده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم‌گیری كند. رأی كمیته قطعی است.

تبصره «3» كمیته موظف است هر شش ماه گزارشی در خصوص روند پالایش محتوای مجرمانه را به رؤسای قوای سه‌گانه و شورای عالی امنیت ملی تقدیم كند. ‎

ماده (‌٢٣) ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور كمیته تعیین مصادیق مذكور در ماده فوق یا مقام قضایی رسیدگی‌كننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سیستم‌های‎ رایانه‎ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور كمیته یا مقام قضایی خودداری كنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی زمینه دسترسی به محتوای مجرمانه مزبور را فراهم كنند، در مرتبه نخست به جزای نقدی از بیست تا یكصد میلیون ریال و در مرتبه دوم به یكصد میلیون تا یك میلیارد ریال و در مرتبه سوم به یك تا سه سال تعطیلی موقت محكوم خواهند شد.

تبصره ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به كمیته تعیین مصادیق اطلاع دهند
طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin