تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - اعلام جزئیات ازدواج موقت در لایحه حمایت از خانواده
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 7 دی 1388
به گفته یكی از اعضای هیات رئیسه كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، ماده 22 لایحه حمایت از خانواده كه مربوط به ازدواج موقت است، با اكثریت آرا به تصویب اعضای كمیسیون رسید....

ایسنا: به گفته یكی از اعضای هیات رئیسه كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، ماده 22 لایحه حمایت از خانواده كه مربوط به ازدواج موقت است، با اكثریت آرا به تصویب اعضای كمیسیون رسید.

فرهاد تجری، با اعلام خبر تصویب ماده 22 لایحه حمایت از خانواده در جلسه روز سه‌شنبه كمیسیون حقوقی و قضایی، تصریح كرد: به موجب این ماده چنانچه ازدواج موقتی منتهی به حمل و تولد طفل شود، به منظور رعایت حقوق طفل یا جنینی كه تشكیل شده، این ازدواج باید ثبت قانونی شود.

نماینده مردم قصرشیرین تاكید كرد: بحث ازدواج موقت از قدیم‌الایام در قانون مدنی وجود داشت، به تعبیر بهتر از حدود 90 سال پیش در مورد ازدواج موقت اظهارنظر و تعیین تكلیف شده بود، اما آوردن آن در قانون لایحه حمایت از خانواده به منظور جلوگیری از به‌وجود آمدن اطفال مجهول‌الهویه در ازدواج‌های موقت است، لذا قانونگذار طرفین را مكلف كرده است در صورتی كه در ازدواج موقت جنین تشكیل شود حتما باید ازدواج موقت رسمی شود كه حقوق طفل و زوجه رعایت شود.

نایب رئیس كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان كرد: آنچه از تصویب این ماده استنباط و استخراج می‌شود این است كه جهت تامین حقوق زوجه و طفلی كه ناشی از ازدواج موقت است، قانونگذار جهت عدم تضییع حقوق زوجه و طفلی كه از این ازدواج حاصل شده طرفین را ملزم و مكلف به ثبت قانونی ازدواج موقت كرده است.

تجری ادامه داد: با توجه به تصویب این ماده از لایحه حمایت از خانواده، اگر ازدواج موقت منتهی به حمل شود باید ثبت شود، اما در صورتی كه منتهی به حمل نشود هیچ الزامی برای ثبت آن وجود ندارد، البته این ازدواج‌ به صورت ازدواج دائم ثبت نمی‌شود؛ به همان صورت ازدواج موقت قید شده و محدودیت زمانی و شرایط ازدواج موقت را خواهد داشت، كما این‌كه الان هم ازدواج موقت در برگه‌های عادی ثبت می‌شود، از این پس در صورت توافق طرفین این ازدواج در شناسنامه‌ هم به ثبت می‌رسد.

این عضو هیات رئیسه كمیسیون حقوقی و قضایی با بیان این‌كه باید با توجه به واقعیات جامعه‌ قانون تصویب كنیم، خاطرنشان كرد: در زمینه ازدواج موقت هیچ منع و محدودیت قانونی وجود ندارد، الان هم مردها می‌توانند از این موضوع كه هم وجهه شرعی و هم وجهه قانونی دارد، استفاده كنند. به عبارت دیگر این امكان وجود دارد لذا نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم، اما آنچه كه در ماده 22 لایحه حمایت از خانواده به تصویب كمیسیون رسید، برای جلوگیری از سوءاستفاده از ازدواج موقت و آثار حقوقی كه ممكن است بر جای بگذارد، می‌باشد
طبقه بندی: حقوق خانواده ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin