تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - درصورت تصویب، برای مهریه‌های غیرمتعارف مرد را زندانی نمی‌كنند
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


به گفته سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس جنجالی‌ترین ماده لایحه حمایت از خانواده یعنی ماده ۲۳ كه مربوط به ازدواج مجدد مردان است دیروز پس از دو ساعت بحث و بررسی در جلسه كمیسیون به تصویب نهایی رسید...
به گفته سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس جنجالی‌ترین ماده لایحه حمایت از خانواده یعنی ماده ۲۳ كه مربوط به ازدواج مجدد مردان است دیروز پس از دو ساعت بحث و بررسی در جلسه كمیسیون به تصویب نهایی رسید.

امین‌حسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد آخرین وضعیت بررسی لایحه حمایت از خانواده تصریح كرد: در جلسه دیروز كمیسیون حقوقی و قضایی پیشنهادات بسیار دیگری در خصوص ماده ۲۳ مطرح شد كه هیچ‌كدام رای نیاورد و نهایتا همان ده شرط نهایی شد، به تعبیر بهتر ماده ۲۳ این لایحه شبیه ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده سال ۱۳۵۳ است.

نماینده مردم ملایر در خانه ملت گفت: در جلسه آینده كمیسیون حقوقی و قضایی ماده مربوط به مهریه مطرح و بررسی می‌شود، قرار بر این است كه مهریه را به دو بخش متعارف و غیرمتعارف تقسیم كنیم كه دولت از مهریه متعارف حمایت می‌كند؛ بدین صورت اگر مرد مهریه متعارف را نپردازد مطابق با ماده ۲ قانون محكومیت‌های اجرایی، بازداشت می‌شود؛ اما در مورد مهریه‌های غیرمتعارف ماده ۲ به اجرا درنمی‌آید، یعنی دولت در قبال مهریه‌های غیرمتعارف مرد را زندانی نمی‌كند.

مخبر كمیسیون حقوقی و قضایی با بیان این‌كه مهریه متعارف در ابتدای هر سال مطابق با نرخ تورم جامعه توسط قوه قضاییه اعلام می‌شود، ادامه داد: بنابراین در صورت تصویب نهایی این ماده، شوهر موظف است مهریه متعارف را بپردازد، اگر پرداخت نكند زندانی می‌شود، در مورد مهریه‌های غیرمتعارف هم اگر مرد وضعیت مالی خوبی داشته باشد باید مهریه را پرداخت كند، اما اگر نداشت زندانی نمی‌شود.

رحیمی خاطرنشان كرد: این پیشنهاد جدیدی است كه جایگزین ماده ۲۵ لایحه دولت می‌شود، دولت در ماده ۲۵ آورده بود كه برای مهریه مالیات در نظر بگیریم هدف هم كاهش مهریه بود، اما اعضای كمیسیون این ماده را نپذیرفتند چراكه معنا ندارد از مهریه‌ای كه وجود ندارد مالیات بگیریم.

عضو هیات رییسه كمیسیون حقوقی و قضایی در خاتمه تاكید كرد: به نظر می‌رسد این پیشنهاد خوبی است و موجب می‌شود كه آن‌قدر زندانی بابت مهریه نداشته باشیم.طبقه بندی: حقوق خانواده ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin