تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - استدلال های جالب طراحان کاهش 15 روزه مهلت تجدید نظر محکومان محاربه
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


اگر مخالف نظام هم باشد این تسریع به نفع او نیز هست، چراکه کسی که رای بحق برای او صادر شده زودتر به مجازات اعمالش می رسد...این پنج روز تنها در شرایطی کم است که وکیل بخواهد بازی دربیاورد و ما نمی گذاریم...
عصر ایران - هر چند تعدادی از امضاکنندگان طرح تقلیل زمان تجدیدنظرخواهی محکومان به جرم "محاربه" از 20 روز به 5 روز ، امضای خود را پس گرفته اند ، اما برخی دیگر از امضاکنندگان با استدلال های خاص خودشان ، اصرار دارند که حتماً باید این طرح در مجلس مطرح شود.

به گزارش عصرایران ، در همین باره ، سه تن از نمانیدگان مجلس شورای اسلامی با استدلاهای خاص خود که در گفت و گو با " اعتماد" مطرح کرده اند ، از طرح مذکور دفاع کرده اند.

زمان طولانی نشود

 محسن کوهکن ، عضو هیئت رییسه مجلس در دفاع از طرح فوریتی کاهش زمان تجدید نظرخواهی محکومان به  محاربه از 20 روز به 5 روز گفت: "20 روز با 5 روز چه فرقی می کند؟"
 وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که اگر فرقی ندارد این همه اصرار برای چیست گفت:« فرق آن در این است که در نهایت محکمه برای اجرای مراحل بعدی 15 روز وقت بیشتری در اختیار دارد و زودتر می تواند پرونده را به جریان بیندازد و تاییدهای لازم را بگیرد که رای سریع تر انجام شود.»

وی گفت: همچنین تشخیص زمان اعتراض ها با شخص متهم است. بعضی ها این مساله را مطرح می کنند که فرد معترض باید زمان کافی داشته باشد، این در حالی است که معمولاً فردی که متهم است آن هم اتهامی به این سنگینی به صورت طبیعی به دنبال این است که زودتر تکلیفش مشخص شود و همچنین فرد، وکیل هم دارد؛ برای کمک در تصمیم گیری برای آنکه اعتراض کند یا خیر.
در نهایت دلیلی ندارد که اگر فرد معترض است صبر کند تا 20 روز تمام شود، می تواند اعتراضش را در این پنج روز به دادگاه تحویل دهد و اینچنین نیست که به محض اینکه اعتراض را اعلام کرد بلافاصله دادگاه مکلف باشد خارج از نوبت او را محاکمه کند. بنده این طرح را این طور متوجه شدم و معتقدم افرادی که از این مورد عصبانی شده اند اطلاع کافی از این طرح ندارند."

کوهکن افزود: دوستانی که طرح دوفوریتی را مطرح کردند به دنبال این بوده اند که در ارتباط با قضایای عاشورا افرادی که محکوم شده و به عنوان محارب شناخته شده اند اگر اعتراضی دارند ظرف پنج روز اعتراض خود را مطرح کنند و 20 روز صبر نکنند که این زمان طولانی شود.

طرح به نفع محاربان است!

اما نظر محمود حسینی دولت آبادی نماینده دیگر مجلس نیز در این باره جالب است به ویژه آن که وی طرح را به نفع محاربان نیز می داند با این استدلال که آنها زودتر به سزای اعمال شان می رسند.

وی در این باره می گوید: باید زودتر به اتهام کسی که به خیابان می آید و محارب با نظام و انقلاب و جمهوری اسلامی است، رسیدگی شود تا آنها بدانند نظام با کسی شوخی ندارد و دیگر با این شیوه ها جلوی نظام ایستادگی نکنند. البته باید برای رسیدگی به جرم آنها «حق» نیز در نظر گرفته شود که از این طریق جلوی فتنه ها گرفته می شود.

نماینده برخوار و میمه می افزاید: فردی که خطایی مرتکب نشده طی همین پنج روز هم می تواند خود را تبرئه کند و در این صورت رای ناحق به کسی داده نمی شود و به جای اینکه 20 روز بماند زودتر هم آزاد می شود. اما اگر مخالف نظام هم باشد این تسریع به نفع او نیز هست، چراکه کسی که رای بحق برای او صادر شده زودتر به مجازات اعمالش می رسد.

 نمی گذاریم وکلای محاربان بازی دربیاورند

محمد جواد ابطحی ، نماینده خمینی شهر نیز با دفاع از طرح مذکور ، آن را مانعی بر سر راه اطاله دادرسی می داند و با این ادعا که اگر حضرت علی(ع) هم حاضر بود ، به محاربان زمان نمی داد ، می گوید: در این مورد هم در ابتدا برای فرد در مرحله اول دادگاه تشکیل می شود و سپس برای او وکیل گرفته می شود تا از موکل دفاع کند. اگر متهم محارب شناخته شود وکیل می تواند از دادگاه مهلت برای تجدیدنظر بخواهد و ما پنج روز را معقول می دانیم. این پنج روز تنها در شرایطی کم است که وکیل بخواهد بازی دربیاورد و ما نمی گذاریم.طبقه بندی: حقوق جزا،  اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin