تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - سند مالكیت جدید یك برگی اجرایی شد
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 فروردین 1389
 
مدیر كل ثبت اسناد و املاك استان تهران با اشاره به بهره برداری از نرم افزار یكپارچه صدور سند مالكیت تك برگی با عنوان "واسط " : با بهره گیری از این نرم افزار امكان اشتباه به شدت كاهش پیدا می‌كند و 10 فرآیند مربوط به صدور سند حذف خواهد شد كه این كار به كاهش سفر درون شهری و مراجعات ارباب رجوع جهت صدور سند مالكیت و كاهش و صرفه جویی در اوراق 13 تا 32 برگی به یك برگ منجر می‌شود...

مراسم صدور و امضای اولین سند مالكیت تك برگی با حضور دكتر تویسركانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در محل اداره ثبت اسناد و املاك شمالشرق تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره كل روابط عمومی سازمان ثبت، دكتر تویسركانی در این مراسم با اشاره به حجم گسترده خدمات و مراجعین سازمان ثبت و لزوم اصلاح شیوه‌ها و رویه‌های ثبتی به جهت خدمت رسانی مناسب‌تر و جلب رضایت مردم گفت: اگر بتوانیم حتی یك فرآیند كوچك در مجموعه این سازمان مهم و پر مراجعه را بهسازی كنیم، منافع زیادی برای كشور دارد.

وی افزود: اگر وقت و هزینه تمام شده حجم وسیع تبادل اطلاعات بخش‌های مختلف بدنه سازمان ثبت را محاسبه كنیم بدون شك با ارقام بالایی مواجه می‌شویم كه بهینه سازی این فرآیندها و مكانیزه كردن آنها منافع زیادی را در پی دارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به شیوه سنتی و دستی صدور سند در طی سالیان متمادی كه آسیب‌های زیادی را نیز در پی داشته است، اظهار كرد: خوشبختانه امروز برگ زرینی به مجموعه اقدامات این سازمان اضافه شد و خروجی مناسبی از فعالیت‌های همكاران ثبتی با صدور سند تك برگی با نقشه كاداستر بدست آمد.

تویسركانی با تاكید بر عملیاتی شدن برنامه‌ها و اقدامات مهم ثبتی و بهره گیری حداكثری از مجموعه منابع و امكانات موجود به جهت خدمت گذاری بیشتر و جلب رضایت مردم گفت: ما در یك نظام ولایی و اعتقادی كار می‌كنیم كه در آن چشم امید همه مردم كه خواهان كشوری مستقل هستند به كارگزاران و خدمت گذاران آن است و در كنار این نگاه دشمنان ما نیز با مانع تراشی و توطئه چینی در صددند تا نگذارند خود را به عنوان یك الگو به جهانیان معرفی كنیم و این شرایط اقتضا می‌كند كه با همه توان از مجموعه منابع و امكانات در جهت ایجاد یك سیستم اداری زیبنده نظام و مردم فهیم تلاش كنیم.

وی آثار صدور سند مالكیت تك برگی را از حیث اصلاح الگوی مصرف و تاكیدات مقام معظم رهبری نیز مهم برشمرد و افزود: در حوزه ثبتی در گذشته نیز اقدامات خوبی صورت گرفته ولی تا رسیدن به شرایط مطلوب راه زیادی در پیش است كه باید با بهینه سازی فرآیندهای املاك، اسناد، ثبت شركت‌ها، بایگانی‌های عریض و طویل و پرونده‌های ثبتی به سمتی پیش برویم كه تبادل اطلاعات در این زمینه‌ها به صورت مجازی و الكترونیك بین واحدهای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی انجام پذیرد.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار كرد: با افق دید وسیع و با توجه اصلاح فرآیندها كه در مجموعه مسئولیت‌های وسیع سازمان ثبت وجود دارد باید بهترین خروجی‌ها مشاهده شود.

بكائیان معاون امور املاك سازمان ثبت اسناد و املاك كشور نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارش از مراحل اجرای طرح صدور سند تك برگی با اشاره به فعالیت‌های گسترده صورت گرفته جهت داده آمایی، اسكن دفاتر و اوراق و پرونده‌های ثبتی گفت: در سند مالكیت جدید اقلام اطلاعاتی خاصی وجود دارد كه برای گنجاندن آنها در سند باید زیرساخت‌های مناسب آن آماده شود و به مرور با استقرار این زیر ساخت‌ها در كلیه واحدهای ثبتی شاهد صدور این نوع سند در سراسر كشور باشیم.

سعادتیان مدیر كل ثبت اسناد و املاك استان تهران نیز با اشاره به بهره برداری از نرم افزار یكپارچه صدور سند مالكیت تك برگی با عنوان "واسط " افزود: با بهره گیری از این نرم افزار امكان اشتباه به شدت كاهش پیدا می‌كند و 10 فرآیند مربوط به صدور سند حذف خواهد شد كه این كار به كاهش سفر درون شهری و مراجعات ارباب رجوع جهت صدور سند مالكیت و كاهش و صرفه جویی در اوراق 13 تا 32 برگی به یك برگ منجر می‌شود.

به گفته وی در شیوه جدید با یك بار مراجعه مردم به باجه مربوطه در واحدهای ثبتی و درخواست سند مالكیت و دریافت مدارك، وقت معینی به مراجعین اعلام شده و بعد از فرآیند كارشناسی و تنظیم سند، در همان وقت معین سند مربوطه از طریق پست به درب منزل آنها ارسال خواهد شد.

اصلاح فرآیندهای ثبتی در حوزه ثبت املاك، شفاف سازی و گویا و استاندارد كردن اطلاعات املاك، تسهیل عملیات اجرایی ثبت و صدور سند مالكیت، حذف تشریفات غیر ضروری كه پس از اصلاح فرآیندهای موجود، زاید و ناكارآمد تشخیص داده می شوند، زمینه سازی برای اجرای مكانیزاسیون عملیات اجرایی، ارتقاء بهره وری سازمان، پیشگیری از ارتكاب جرم و جعل اسناد دولتی و ارتقاء و افزایش ضریب امنیتی اسناد بهادار دولتی، شفاف سازی و گویا كردن اسناد دولتی و تكریم ارباب رجوع از اهداف عمده سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از اجرای این طرح بوده است.

همچنین اصلاح فرآیند صدور سند مالكیت بدون تغییر در قوانین و كاهش هزینه و زمان صدور، ملاحظات زیبایی شناختی مطابق با فرهنگ غنی ایرانی، استفاده از جوهرهای مخصوص امنیتی، كاغذ مخصوص واتر مارك و تكنیك های چاپ امنیتی روی كاغذ، جامع و خوانا بودن اقلام اطلاعاتی، درك دقیق مالك از اطلاعات مربوط به مالكیت خود، درج اطلاعات جدید و مورد نیاز همانند نشانی ملك، كدپستی، كدملی، شناسه ملی سند، طبقه بندی اقلام اطلاعاتی با عناوین مربوطه در حاشیه سند، چاپ نقشه كاداستر و ایجاد زیر ساختهای IT جهت تحقق دولت الكترونیك از مزایای سند جدید مالكیت تك برگی است.
طبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin