تبلیغات
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه - قوه قضاییه باید در گزینش قضات تجدیدنظر جدی كند
قانون - بانک مقالات حقوقی و قضایی میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 17 تیر 1389
 
عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این‌كه وضعیت قوه قضاییه نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است، افزود: اصلاحاتی كه در مدیریت‌های كلان قوه قضاییه در دوره آقای صادق لاریجانی بوجود آمد، رضایتبخش و امیدبخش بوده است، اما این بدان معنا نیست كه مشكل قوه قضاییه حل شده است....

  یك عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح كرد: رویكرد اصلی مدیریت كلان قوه قضاییه بی‌طرفی و اجرای قانون است.

محمد دهقان، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌كه وضعیت قوه قضاییه نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است، افزود: اصلاحاتی كه در مدیریت‌های كلان قوه قضاییه در دوره آقای صادق لاریجانی بوجود آمد، رضایتبخش و امیدبخش بوده است، اما این بدان معنا نیست كه مشكل قوه قضاییه حل شده است.

به گفته وی، اگر اصلاحات شكل گرفته در صدر قوه قضاییه به بدنه سرایت نكند، قوه قضاییه بر همان پاشنه گذشته خواهد چرخید و این به صلاح كشور نیست.

وی در ادامه بر لزوم نظارت كارآمدتر بر قضات و مسوولان قضایی كشور تاكید و خاطرنشان كرد: قوه قضاییه باید در گزینش قضات تجدیدنظر جدی كند، زیرا وضعیت گزینش قضات مناسب اداره این قوه نیست.

وی تعداد زیاد قضات در كشور نسبت به دیگر كشورها را تامل برانگیز دانست و ادامه داد: هندوستان با یك میلیارد و صد میلیون جمعیت ، ۸۱۵ قاضی دارد، ولی در كشور ما با ۷۰ میلیون جمعیت ۹۰۰۰ نفر قاضی داریم.

وی افزود: به دلیل این‌كه بعضا مردم به حقوق خود نمی‌رسند، راه‌های مختلفی را برای تعقیب حقوق خود در دادگستری دنبال می‌كنند و بخشی از حجم بالای پرونده‌ها در دادگستری ناشی از عدم اعتبار امر محكوم‌به‌هاست، لذا یكی از مسائلی كه قوه قضاییه باید به آن بپردازد، نحوه گزینش قضات است.

دهقان بر ضرورت استفاده از وكلا و متخصصین با سابقه در امر قضاوت به جای صرف بهره‌گیری ازلیسانسه‌های حقوق تاكید كرد و در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مفاسد اقتصادی از چالش‌های كشور است و قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی در دوره مدیریت قبلی، كارنامه قابل دفاعی ندارد.

وی با اشاره به پرونده‌های جنجال برانگیز آن دوره از جمله پرونده شهرام جزایری گفت: در دوره قبلی بعضا افرادی مقاماتی در قوه قضاییه داشتند كه اگرعادلانه بخواهد قضاوت شود، باید گوشه زندان می‌بودند. همچنین پرونده‌هایی در حفاظت اطلاعات قوه قضاییه مطرح بود كه ابهامات راجع به حفاظت اطلاعات سابق قوه قضاییه هنوز برطرف نشده است. ابهاماتی درخصوص عملكرد دفتر نظارت ویژه قوه قضاییه مطرح بود كه در خصوص نحوه برخورد با آن اشكالات بعضا فسادآلود اطلاعی بدست نیامده است. اگر چه در حال حاضر آنها رفته‌اند، ولی مدیریت جدید قوه قضاییه، علی‌رغم نگاه مثبت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، هنوز درباره برخورد جدی با مفاسد اقتصادی در صحنه عمل آزموده نشده است.

وی با بیان این‌كه آزمون قوه قضاییه درباره مفاسد اقتصادی آزمون سختی است، لزوم بی‌پروا وارد شدن این قوه در این مبارزه را یادآور شد و گفت: باید با كسانی كه متهم به فساد اقتصادی هستند - در هر ركنی از حكومت كه باشند - بی‌پروا برخورد شود تا قانون در مورد همه اجرا شود.

به گفته دهقان، اگر در برخورد با فساد اقتصادی ملاحظه‌كاری صورت گیرد، دیگر هیچ‌كس با این امر مبارزه نمی‌كند و برای افراد حاشیه امن ایجاد می‌شود و مردم ناامید می‌شوند.

وی با تاكید بر ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی و افزایش هزینه ارتكاب به آن تصریح كرد: باید كاری كنیم كه این احساس در مردم بوجود بیاید كه با مفاسد اقتصادی مبارزه می‌شود. قوه قضاییه با برخوردهای بدون تبعیض و كاملا قانونی با افرادی كه اموال بیت‌المال را به غارت برده‌اند، امید مردم را به قوه قضاییه افزایش دهد.

دهقان با بیان این‌كه سازمان‌های وابسته قوه قضاییه دچار مشكلات عدیده هستند، سازمان بازرسی كل كشور را سازمان مناسبی دانست و گفت: البته لازم است تحول در این سازمان صورت گیرد، چرا كه با ساختار مدیریتی و نیروی انسانی و ساز و كار فعلی، این سازمان به جایی نخواهد رسید و نمی‌تواند به وظیفه‌اش عمل كند.

وی با بیان این‌كه سازمان ثبت اسناد واملاك كشور نیاز به تحول دارد، گفت: در موضوع كاداستر، ما از عقب مانده ترین كشورهای دنیا هستیم.

این عضو كمیسیون قضایی مجلس مدیریت فعلی سازمان ثبت را مدیریت قابل دفاعی دانست و بر ضرورت ایجاد تحول در این سازمان با حمایت قوه قضاییه تاكید كرد و افزود: این سازمان به لحاظ نیروی انسانی ،‌امكانات و ... با مشكل مواجه است.

دهقان در ادامه گفت‌وگوی خود عنوان كرد كه استاندارد لازم در سازمان پزشكی قانونی به ویژه در شهرستان‌ها رعایت نمی‌شود.

به اعتقاد دهقان، از وضع موجود تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی داریم، یعنی اگر چه وضع موجود نسبت به دوره مدیریتی گذشته امیدبخش است، اما تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم و در قوه قضاییه نیاز اراده قوی‌تری است تا برخی نابسامانی‌ها را برطرف كند.

وی شخصیت آیت‌الله لاریجانی را شخصیت قاطع و عالی دانست و با بیان این‌كه بین مجلس و قوه قضاییه روابط مثبتی برقرار است، گفت: مجلس نسبت به مدیران ارشد قبلی قوه قضاییه انتقادات جدی داشته و نسبت به مدیریت عالی رتبه و جدید این قوه حساسیتی ندارد و عمدتا آن را تایید می‌كند، منتهی منتظر است ببیند كه آیا این اصلاحات به لایه دوم قوه قضاییه نیز سرایت می‌كند یا نه .

عضو هیات رییسه مجلس در این راستا ضمن اشاره به نقش دكتر لاریجانی و ارتباط نسبی وی با آیت‌الله لاریجانی ریاست قوه قضاییه اظهار داشت: این روابط نیزمی‌تواند در ارتباط مثبت دو قوه تاثیرگذار باشد.

وی با بیان این‌كه رییس قوه قضاییه و مقامات ارشد آن، نگاه بی‌طرفانه داشته و قانون برای آنها ملاك بوده است،‌اظهار داشت: رییس و مقامات ارشد قوه قضاییه در بحث محاكمات مخالفین نظام و جریان فتنه، قانون را ملاك قرار دادند و برخی رفتارهای غلط گذشته را به سرعت متوقف كردند.

وی در عین حال اظهار داشت: تایید لایه ارشد مدیریتی قوه قضایه به معنی نادیده گرفتن نابسامانی‌ها و عدول برخی قضات از بی‌طرفی نیست.

دهقان بابیان این‌كه با گستردگی قوه قضاییه نمی‌توان انتظار داشت كه خلافی صورت نمی‌گیرد، گفت: به عنوان مثال می توان به حكم دادگستری در مورد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی اشاره كرد كه یكی از خبط هایی بود كه صورت گرفت؛ چرا كه محكمه دادگستری صلاحیت رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را ندارد و تنها مرجعی كه ممكن بود بتواند به مصوبات این شورا رسیدگی كند، دیوان عدالت اداری بود كه البته این نظر نیز در مجلس هفتم به تایید شورای نگهبان نرسید
طبقه بندی: اخبار حقوقی ، 
ارسال توسط آتیه
آخرین مطالب
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته حقوق دارید ؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin